59
      Saturday
      84 / 63
      Sunday
      82 / 63
      Monday
      85 / 63

      Does this estimate on feeding a family of four for a week sound right?

      The latest numbers from the U.S. Department of Agriculture find feeding a family of four can cost anywhere between $146 and $289 dollars a week. The estimate is based on preparing all the meals and snacks at home for a couple with two school-aged children. The latest numbers are divided into three seperate plans: a thrifty food plan, $146 a week; a low-cost food plan, $191 a week; a moderate-cost plan, $239; a liberal plan, $289 a week.

      A report in USA Today finds costs today are up from 10 years ago, when a thrifty-cost food plan for a family of four was $108; a low-cost food plan, $139; moderate-cost plan, $173; a liberal plan, $208 a week.

      How much do you spend a week to feed your family? Do you have any money saving tips to share? Leave a comment below.