component-social-facebook_share_api-v2-01
      35
      Sunday
      42 / 25
      Monday
      41 / 26
      Tuesday
      34 / 28

      High school basketball regional playoff brackets

      The Section III Championships are all but wrapped up, the last matchup is Tully vs. West Canada for the overall Class C Section III title. Here TMs a look at the other winners and who they TMll meet in their quest for a New York State Title.

      You may notice many Section III teams are already in the State Quarterfinals, or Regional finals. This is because Section III earned the bye this year.

      Girls Basketball

      Regional Final (State Quarterfinal) Class AA: C-NS vs. Shenendehowa at Hudson Valley Community College, 1:45 p.m. Saturday.

      Regional Semifinal Class A: Cortland vs. Averill Park at Cicero-North Syracuse High School, 6 p.m. Tuesday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class B: South Jefferson vs. Oneonta at Hartwick College,7 p.m. Saturday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class C: Utica Notre Dame vs. Tioga at SUNY Institute of Technology, 3 p.m. Saturday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class D: Hamilton vs. Charlotte Valley at SUNY Institute of Technology, 1 p.m. Saturday.

      Boys Basketball

      Regional Final (State Quarterfinal) Class AA: Cicero-North Syracuse vs. Albany CBA/Shenendehowa winner at Hudson Valley Community College, 8 p.m. Saturday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class A: Jamesville-DeWitt vs. Section 10/Section II winner at Hudson Valley Community College, 6:15 p.m. Saturday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class B: Westhill (19-2) vs. Seton Catholic at SUNY Cortland, 5 p.m. Saturday.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class C: Tully/West Canada winner vs. Moravia, Saturday at Utica Proctor High School.

      Regional Final (State Quarterfinal) Class D: New York Mills vs. South Kortright, 2 p.m. Saturday at Utica Proctor High School.

      FOLLOW US ON TWITTER