MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Olympic viewing guide: Tuesday, Feb. 13

Olympic Viewing Guide

Here's your Olympic viewing guide for Tuesday.

All times are local to Central New York.

Tuesday:

NBC3:

3:00pm - Speed Skating, Luge, Cross-Country

  • In Speed Skating, the men’s 1500m features American Joey Mantia and 35-year-old compatriot Shani Davis, who took silver at this distance in 2006 and 2010. Team USA’s Erin Hamlin, bronze medalist in 2014, looks to again disrupt the German hegemony in women’s Luge. Coverage also includes Cross-Country (men’s and women’s individual sprint events).


8:00pm - Alpine Skiing, Snowboarding, Figure Skating

  • Alpine multi-medal threat Mikaela Shiffrin, who in 2014 became the youngest-ever Olympic slalom champion, begins her title defense as the heavy favorite (run 1 of 2). Fellow American Shaun White targets a third Olympic halfpipe gold against a field that also features Oregon’s Ben Ferguson and Australia’s Scotty James. And in Figure Skating, coverage includes the Pairs’ short program, where Team USA is represented by the husband-and-wife duo of Alexa Scimeca Knierim and Chris Knierim.


NBCSN:

7:10am - Hockey (Women's Group A): USA v. OAR

  • Hilary Knight and Brianna Decker lead Team USA in Group A women's Hockey action against OAR (Olympic Athlete(s) from Russia).


9:30am - Luge, Cross Country

  • Erin Hamlin races for a return to the Luge podium after earning Team USA’s first-ever Olympic singles medal in 2014. Also, the Cross-Country men’s and women’s individual sprint events conclude; Team USA’s Sadie Bjornsen is a contender in the latter.


11:30am - Speed Skating

  • In Speed Skating, the men’s 1500m features American Joey Mantia and 35-year-old compatriot Shani Davis, who took silver at this distance in 2006 and 2010.


12:30pm - Short Track

  • In Short Track, South Korea’s Choi Min-Jeong and Shim Suk-Hee enter the women’s 500m (final) as favorites on home ice, while 18-year-old Maame Biney gives the U.S. an outside contender. Reigning world champion Seo Yi-Ra headlines a deep South Korean contingent in the men’s 1000m (qualifying), with J.R. Celski and John-Henry Krueger leading Team USA. Coverage also includes the men’s 5000m relay (qualifying).


2:30pm - Curling (Mixed Doubles, Bronze Medal Match)

  • Curling’s first Olympic mixed doubles competition nears conclusion with the bronze-medal final.


4:30pm - Medal Ceremonies

  • Coverage of notable podium ceremonies from the Medals Plaza in PyeongChang.


5:00pm - Hockey Game of the Day

7:00pm - Figure Skating: Olympic Ice

  • Liam McHugh, Tanith White and Scott Hamilton deliver in-depth coverage of all things Figure Skating, including a preview of the pairs’ short program.


8:00pm - Figure Skating

  • Figure Skating coverage includes early groups in the pairs’ short program.


10:10pm - Hockey (Women's Group B): SWE v. SUI

  • Sweden and Switzerland face off in Women’s Group B action.


USA Network:

No events scheduled Monday

CNBC:

5:00pm - Curling (Mixed Doubles Gold Medal Match)

  • The first-ever Olympic gold medal in mixed doubles Curling will be awarded


Wednesday:

NBC3:

12:05am - Alpine Skiing, Short Track

  • Alpine coverage includes U.S. sensation Mikaela Shiffrin’s attempt to become the first back-to-back Olympic champion in women’s slalom (run 2 of 2). Short Track-crazed South Korea could celebrate gold in the women’s 500m, where Choi Min-Jeong and Shim Suk-Hee are among the favorites, with 18-year-old upstart Maame Biney of Virginia an outside contender. Short Track action also includes qualifying in the men’s 1000m and men’s 5000m relay.


1:30am - Alpine Skiing, Snowboarding, Figure Skating [re-air from Tuesday night]

  • Alpine multi-medal threat Mikaela Shiffrin, who in 2014 became the youngest-ever Olympic slalom champion, begins her title defense as the heavy favorite (run 1 of 2). Fellow American Shaun White targets a third Olympic halfpipe gold against a field that also features Oregon’s Ben Ferguson and Australia’s Scotty James. And in Figure Skating, coverage includes the Pairs’ short program, where Team USA is represented by the husband-and-wife duo of Alexa Scimeca Knierim and Chris Knierim.


3:00pm - Luge, Nordic Combined

  • The two entrants from Luge superpower Germany are the sleds to beat in doubles, with Team USA’s duo of Matt Mortensen and Jayson Terdiman among the outside contenders. Germany also boasts the reigning world champion (Johannes Rydzek) and Olympic gold medalist (Eric Frenzel) in Nordic Combined’s individual normal hill event.


8:00pm - Skeleton, Speed Skating, Alpine, Figure Skating

  • Latvia’s Martins Dukurs and South Korea’s Yun Sung-Bin begin their duel for men’s Skeleton gold in run 1 (of 4). Among the most anticipated Speed Skating events in PyeongChang is the women’s 1000m, with reigning world champion Heather Bergsma of Team USA facing a deep international field. Also, Lake Placid native Andrew Weibrecht eyes a third consecutive Alpine medal in the men’s super-G, and the Figure Skating pairs’ free skate concludes.


NBCSN:

12:30am - Curling (Men): USA v. KOR

  • The men’s Curling round-robin phase begins as John Shuster-skipped Team USA takes on host South Korea.


2:30am - Nordic Combined, Skeleton

  • Germany has 1-2 potential in the Nordic Combined individual normal hill event, boasting the reigning world champion, Johannes Rydzek, and defending Olympic gold medalist, Eric Frenzel (live). Also: Training runs in women’s Skeleton.


5:00am - Speed Skating

  • Among the most anticipated Speed Skating events in PyeongChang is the women’s 1000m, with reigning world champion Heather Bergsma of Team USA facing a deep international field that includes recent world record-setter Nao Kodaira of Japan.


6:30am - Hockey (Men's Group B): USA v. SLO

  • On the opening day of men’s Hockey competition, Team USA – comprising collegiate athletes, American Hockey League players and others competing professionally overseas – faces Slovenia in Group B action.


9:30am - Skeleton, Luge

  • Coverage includes training runs of women’s Skeleton and the Luge doubles event, where Germany’s two teams are likely to duel for gold.


11:00am - Biathlon

  • Biathlon coverage includes the women’s 15km individual event. Susan Dunklee is the top American in a field led by Germany’s Laura Dahlmeier, who won six medals at last year’s World Championships, and 2017 world bronze medalist Alexia Runggaldier of Italy.


1:15pm - Curling (Women): DEN v. SWE

  • Denmark takes on Sweden in a women’s Curling round-robin opener.


4:15pm - Medal Ceremonies

  • Coverage of notable podium ceremonies from the Medals Plaza in PyeongChang.


5:00pm - Hockey (Game of the Day)

7:00pm - Figure Skating: Olympic Ice

  • Liam McHugh, Tanith White and Scott Hamilton deliver in-depth coverage of all things Figure Skating, including a preview of the pairs’ free skate.


8:30pm - Figure Skating

  • Figure Skating coverage includes early groups in the pairs’ free skate competition.


10:10pm - Hockey (Women's Group A): USA v. CAN

  • Canada and Team USA meet in a Group A showdown, renewing an Olympic rivalry that left off with a dramatic win for Canada in the 2014 gold medal game.


USA Network:

2:30am - Hockey (Women's Group B): KOR v. JPN

  • Korea faces Japan in Group B women’s Hockey action.

5:00am - Curling (Women): OAR vs. GBR

  • Great Britain faces OAR (Olympic Athlete from Russia) in round-robin women’s Curling action.

7:10am - Hockey (Men's Group B): SVK v. OAR

  • Slovakia takes on OAR (Olympic Athlete from Russia) in a Group B men’s Hockey tilt.


CNBC:

5:00pm - Curling (Women): USA v. JPN

  • Team USA takes on Japan in round-robin women’s Curling action.


10:00pm - Hockey (Men's Group C): FIN v. GER

  • Finland and Germany meet in Group C men’s Hockey action.


Channel guide:

NBC3:

  • Spectrum: Channel 3 in suburbs, 4 in Syracuse
  • Verizon Fios: Channel 3
  • DirecTV: Channel 3
  • Dish Network: Channel 3
  • Antenna: Channel 3.1


NBCSN:

  • Spectrum: Channel 55
  • Verizon Fios: Channel 90
  • DirecTV: Channel 220
  • Dish Network: Channel 159


USA Network:

  • Spectrum: Channel 31
  • Verizon Fios: Channel50
  • DirecTV: Channel 242
  • Dish Network: Channel 105


CNBC:

  • Spectrum: Channel 37
  • Verizon Fios: Channel 102
  • DirecTV: Channel 355
  • Dish Network: Channel 208Here's your Olympic viewing guide for Monday.


close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending